Co znamená domov? Místo, kde mě mají rádi a jsou mi oporou v těžkých chvílích. Kde se mi snaží porozumět a vysvětlit moje problémy. Kde mi pomáhají najít způsob, jak vycházet s druhými i sám se sebou. Jednou to bude místo, kam se můžu s důvěrou vracet. Místo, se kterým mě nadále budou pojit milé vzpomínky na milé lidi.
Mámu s tátou dětský domov opravdu nahradit nedokáže. Ale rozhodně utváří zázemí blízkých lidí: třeba s tetou, která má vždycky dobré nápady a umí báječně plést culíky, se strejdou, který mě vždycky rozesměje nebo přesvědčí, že trápení je nejlepší rozchodit. Všichni se tu trpělivě snaží najít způsob, jak tu opravdovou rodinu dát zase dohromady.
To všechno se mění pomalu, zatímco děti rostou a dospívají rychle. Rychlý běh času v našem domově intenzivně vnímáme. Na proměny dětských potřeb a schopností se snažíme reagovat. S radostí pozorujeme zlepšení ve vnímavosti, vyjadřovacích schopnostech a sociabilitě dětí, se starostmi projevy jejich často skrytých trápení. Jsme tu pro ně.
A že je náš domov na kopečku na okraji malé vsi? Jeho dveře jsou otevřené do světa: vyrážíme na výlety pěší i cyklistické, zúčastníme se dovednostních a sportovních soutěží, díky podporovatelům se děti jako diváci dostanou i na zajímavé sportovní zápasy či divadelní představení. Nejde přece o to, kde bydlíme, ale o to, jak žijeme.
Studentkám a studentům pedagogických a sociálních oborů nabízíme v našem dětském domově možnost praxe.